IZVANUČIONIČKA NASTAVA UČENIKA TEHNIČKE ŠKOLE ZAGREB U MÜNCHEN
Autor: Siniša Tevelly, 25. 3. 2024.

Učenici Tehničke škole Zagreb upustili su se u uzbudljivo dvodnevno putovanje na izvanučioničku nastavu u treći najveći grad Njemačke - München. Rano ujutro u ponedjeljak, 19. veljače 2024., učenici 1p2, 2p2, 3p2, 2e1, 2e2, 3e1 i 3e2 razreda, njih ukupno 109, krenuli su na putovanje u pratnji nastavnika prolazeći kroz bajkovite pejzaže Slovenije i Austrije prema bavarskoj metropoli.

Svjetski poznata metropola München, ujedno i glavni grad savezne pokrajine Bavarske, smjestila se na rijeci Isar i slovi za jedno od najvažnijih gospodarskih, prometnih, i kulturnih središta Njemačke.

München je svjetski poznat po mnogočemu. Zasigurno je svima znan Oktoberfest, festival kojeg godišnje posjeti 6 milijuna ljudi i na kojem se pojede oko 200 000 svinjskih delicija poput pečenih kobasica (Bratwurst), svinjskih koljenica (Schweinhaxe), milijuni slasnih medenjaka (Lebkuchenherz) i  oko 5 milijuna litara pive. Osim toga, vrijedi pogledati: Olympiapark, dvorac Nymphenburg, brojna jezera u okolici grada, poznati Neuschwanstein, svima poznat kao Disney dvorac, zoološki vrt Hellabrunn, aerodrom itd..

Naši učenici su posjetili niz znamenitosti zabavnog sadržaja, ali i poučnog sadržaja.

Prva postaja putovanja bio je Tehnički muzej (Deutsches Museum) koji je oduševio učenike s 6 katova bogatih tehničkih čuda. Muzej, osnovan 1903. godine, domaćin je više od 28.000 eksponata iz 50 područja prirodnih znanosti i tehnologije.

Nakon fascinantnog posjeta muzeju, grupa je krenula u razgledavanje Münchena, grada koji se ponosi bogatom kulturnom baštinom, umjetničkim dosezima i znanstvenim postignućima. Vidjeli smo: Marienplatz gl. trg u središtu grada na kojem smo mogli uživati u zvucima Rathaus-Glockenspiel mehaničkog glazbenog sata koji dvaput dnevno prikazuje povijest grada Münchena. Nadalje, vidjeli smo Karlova vrata (Karlstor),  najveću renesansnu crkvu - crkva Sv. Michela (St. Michael Kirche), Nacionalni muzej lova i ribolova, statuu Kalidonskog vepra, katedralu i još mnogo toga.

Slobodno vrijeme omogućilo je učenicima samostalno istraživanje Münchena, a dan je završen večerom u tradicionalnoj pivnici i noćenjem u hotelu, pružajući im ugodan odmor za novi dan.

Drugi dan započeo je doručkom u hotelu, nakon čega su se uputili prema Olimpijskom parku Münchena. Ovaj park nudi sve na jednom mjestu - opuštanje, prirodu, vrhunska događanja i znamenitosti poput Olimpijskog stadiona, Olimpijske dvorane i Olimpijskog tornja. Nakon iskustva u parku, učenici su krenuli prema BMW muzeju, otkrivajući povijest marke BMW i istražujući inovacije koje su oblikovale svijet automobila.

Nakon slobodnog vremena za kavu, ručak i fotografiranje, učenici su posjetili Allianz Arenu, najmoderniju europsku nogometnu arenu. Pod stručnim vodstvom, učenici su imali priliku zaviriti iza kulisa i doživjeti atmosferu stadiona, obogaćujući svoje sportsko iskustvo.

Okupljanje i povratak prema Hrvatskoj zaključili su ovo nezaboravno putovanje, sa zakazanim dolaskom u Zagreb u kasnim večernjim satima.

Ovo putovanje u München nije samo obogaćivanje znanja učenika Tehničke škole Zagreb, već i stvaranje trajnih sjećanja koja će ih inspirirati u budućim poduhvatima.

Organizatori izvanučioničke aktivnosti bili su nastavnici Martina Bielen i Darko Kušević. U pratnji učenika uz voditelje bili su nastavnici Mirna Kobal Košmrl, Ana Zeljko Forenbacher, Ozana Mirosavljev Grgić, Snježana Šišić te nastavnik Zvonimir Blažić.

Voditelji: Martina Bielen i Darko Kušević