Učenici TŠZ-a u posjetu Danu otvorenih vrata Filozofskog fakulteta u Zagrebu
Autor: Siniša Tevelly, 12. 4. 2024.

U subotu 23. ožujka 2024. godine Filozofski fakultet u Zagrebu otvorio je vrata svim zainteresiranim srednjoškolcima da prošeću fakultetom, upoznaju svoje buduće profesore te osjete duh studiranja na najstarijoj i najvećoj visokoškolskoj ustanovi u humanističkim i društvenim znanostima u Republici Hrvatskoj.

Tako su i učenici TŠZ-a u pratnji profesorice Martine Bielen na poziv dr. Petra Radosavljevića, predstojnika Katedre za rumunjski jezik i književnost odlučili subotnje prijepodne provesti  istražujući Filozofski fakultet. Učenici su najprije posjetili Knjižnicu Filozofskog fakulteta i upoznali se s ustrojem i građom knjižnice. Potom su se uputili prema dvoranama DVII, D1, D2,D3, gdje su iskoristili mogućnost sjesti u klupe predavaonica u kojima su studirali mnogi hrvatski velikani.  U predavaonici DIII učenici su prisustvovali  veoma zanimljivom predavanju dr. sc. Petra Radosavljevića i dr. sc. Ivane Olujić, koji su ih ukratko upoznali s osobitostima Rumunjskog jezika, Istrorumunjskim, Hrvatima u Rumunjskoj, i općenito studijem Rumunjskog jezika i književnosti na Filozofskog fakultetu.

Učenici su iskazali najveći interes za priču o  Vladu Țepeșu poznatijem kao Drakuli. Vlad Țepeș bio je vlaški knez iz dinastije Drăculești koji se u 15. stoljeću borio protiv Turaka. Poznat je po brojnim okrutnostima, primjerice po odsijecanju glava neprijateljima po čemu je dobio i nadimak “Nabijač”.

Za kraj, mali konverzacijski vodič!
Bok!- Bună!        Kako si? - Ce mai faci?        Hvala! - Mulțumesc!     Volim te! - Te iubesc!

Martina Bielen, prof.