Projekti u Tehničkoj školi Zagreb
Profesori Tehničke škole Zagreb u okviru Erasmus + projekta Financijska pismenost, ponovo, na edukaciji u Hrvatskoj narodnoj banci
Autor: Siniša Tevelly, 13. 11. 2023.

U zgradi Hrvatske narodne banke u Jurišićevoj 17, profesori TŠZ su 13. studenog 2023. godine sudjelovali u edukaciji s temama:

1. Okruženje i izazovi monetarne politike u Hrvatskoj
2. Financijska stabilnost i kretanja na tržištu nekretnina
3. HNB i zaštita potrošača

Prvu temu vodila je Kristiana Lesničar iz Direkcije za monetarnu politiku dala osnovne podatke o HNB-u, ciljevima,   zadaćama i odgovornostima HNB-a. Uputila nas je da je HNB od 1. siječnja dio Eurosustava i sudjeluje u definiranju zajedničke monetarne politike, te da Guverner HNB-a aktivno sudjeluje u donošenju odluka Upravnog vijeća ESB-a. Osvrnula se na uvođenje Eura te kako smo pozitivne učinke pridruživanja europodručju počeli osjećati i prije samog prelaska na euro. Upoznala nas je s činjenicom da je rast ukupnih potrošačkih cijena u HR  bio deseti najveći među zemljama EU, a usluga peti.

Inflacija cijena hrane u Hrvatskoj i europodručju

Inflacija cijena usluga u Hrvatskoj i europodručju

Zaključci dijela o monetarnoj politici :
- odluke o monetarnoj politici ESB-a uvelike se odražavaju na monetarna kretanja u državama članicama europodručja
- povećanje ključnih kamatnih stopa ESB-a prenosi se na kamatne stope u domaćim bankama
- cilj: obuzdavanje inflacije, ciljana razina od 2%

Drugu temu prezentirao nam je Karlo Bračun iz Direkcije za makrobonitetnu politiku i financijsku stabilnost te nas je uputio u činjenicu kako rast cijena stambenih nekretnina i dalje ne posustaje. No unatoč tome, aktivnost na tržištu nekretnina već neko vrijeme usporava iako program subvencije stambenih kredita snažno utječe na tržište stambenih nekretnina. Iako je mogućnost kupnje stambenih nekretnina kućanstvima sve je slabija, kreditna aktivnost je snažna. Od sredine ove godine prisutno je snažno povećanje udjela stambenog kreditiranja kućanstava uz fiksnu kamatnu stopu, dok su se nestambeni krediti i ranije odobravali većinom uz fiksnu kamatnu stopu. Troškovi gradnje rastu, paralelno s općim razinama cijena, no izvođači ne pokazuje znakove posustajanja.

U trećoj temi saznali smo o Financijskom tržištu RH, o pružateljima financijskih usluga i nadležnih institucija istih. Pravni okvir nadležnosti HNB-a sastoji se od brojnih zakona koji su usuglađeni s EU regulativom. Područja djelovanja u provođenju politike zaštite potrošača su transparentnost i objava informacija, pravedan tretman u postupanju pružatelja usluga u odnosu na potrošače, prigovori potrošača, pravni okvir i  suradnja s drugim organizacijskim dijelovima nadležnog tijela, pružateljima financijskih usluga, drugim domaćim i stranim nadležnim
tijelima za zaštitu potrošača i drugim međunarodnim institucijama. Uloga HNB-a u zaštiti potrošača - Kontinuiranim aktivnostima usmjerenim na kvalitetniju zaštitu potrošača pridonijeti očuvanju i jačanju povjerenja u financijski sustav.

Većina profesora naše škole smatra da sadržaj edukacije odgovara njihovim potrebama te da su predavači stručni u području koje su prezentirali. Također, većina profesora smatra kako su sve obrađene teme važne, a najzanimljivija im je bila treća tema, HNB i zaštita potrošača. Smatraju kako bi se edukacije s financijskim temama trebale nastaviti te predlažu sljedeće teme: teme iz područja javnih financija, porez na dohodak, kako se obračunava plaća, doprinosi, kreditni rizici i inflacija, revizije i osiguranja, osiguravajuće kuće i revizija institucija.

U svakom slučaju, financijska edukaciju u HNB, u sklopu Erasmus + projekta Financijska pismenost, se nastavlja u istom ili proširenom sastavu!

Snježana Šišić, prof.