preskoči na sadržaj

Tehnička škola Zagreb

Login
Učenički servis

info: 01 / 378 32 20

Strojovođe

CENTAR ZA OSPOSOBLJAVANJE STROJOVOĐA

voditelj: Josip Kunac

email: josip.kunac@skole.hr

mob: 099 712 51 75

Literatura za strojovođe

Obavijesti za polaznike

Učenički dom

Anketa

Anketa - samovrjednovanje

Samovrjednovanje

Školsko sportsko društvo

ŠSD LOKOMOTIVA TŠZ

     

Stranice profesora

Arhiva vijesti

od listopada 2004. do danas
 
Tražilica
Kalendar
« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Projekti u Tehničkoj školi Zagreb
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Edukacija u HNB-u
Autor: Siniša Tevelly, 10. 6. 2024.

U zgradi Hrvatske narodne banke na Trgu hrvatskih velikana 3, profesori TŠZ su 21. svibnja 2024. godine sudjelovali u edukaciji s temama: 

1. Virtualne valute – prolazan trend ili budućnost novca?
2. Prijevare na tradicionalnom i kriptotržištu

 


Prvu temu vodila je Ivana Parać, direktorica Direkcije za financijsko i supervizorsko pravo, te nas je upoznala s Fin Tech poslovima u HNB-u. U prosincu 2019. HNB osniva inovacijski HUB kao podršku poslovnim subjektima koji razvijaju inovativni proizvod ili uslugu iz područja JNB-a. Dala nam je osnovne podatke o novcu, valuti i zakonskom sredstvu plaćanja te nas upoznala s novim i postojećim vrstama digitalnog novca i pregled kriptoimovine. Nadzor financijskog sustava podijeljen je između HNB i HANFe. U posljednjem dijelu izlaganja Centralno bankarski digitalni novac, upoznala nas je s projektom Digitalni euro s kojim bi se euro prilagodio suvremenim okolnostima, olakšalo bi se plaćanje i jačalo europodručje u kontekstu geopolitičkih izazova.
 
Drugu temu prezentirala nam je Anja Tkalčević iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga. Financijska prijevara je situacija u kojima osoba pretrpi financijski gubitak zbog ulaganja na  temelju obmanjujućih, nepoštenih ili lažnih poslovnih praksi. Uputila nas je kako prepoznati je li ponuda investicijskih proizvoda ili usluga ustvari prijevara.
 
Upoznala nas je primjerima prijevara te razlikom između hakerskog napada i prijevare. Najčešće vrste prijevara su Romatične prijevare (Pig Butchering), Rug pull prijevare, Pump and Dump prijevare i Ponzi sheme. Znakovi koji ukazuju na prijevaru su: sigurna i laka zarada, lažno predstavljanje, opis lagodnog života, veliki broj isključivo pozitivnih komentara, lažne izjave poznatih ličnosti, „akcije“, „samo za vas“. Uputila nas je kako se zaštititi – pripaziti na osobne podatke, paziti na zahtjeve za davanje novca ili kriptovalute, provjeriti s kim poslujete te da je odgovornost na ulagatelju. Nadležnost Hanfe u odnosu na pružatelje usluga virtualne imovine odnosi se samo na sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.
Upoznala nas je što napraviti u situaciji ako ste stupili u odnos s prevarantskim društvom?
•Ne uplaćujte dodatni novac!
•Slučaj prijavite policiji, riječ je o kaznenom djelu. 
•Možete se javiti i Hanfi kako bi Hanfa objavila upozorenje za ostale građane. 
 
Većina profesora naše škole smatra da sadržaj edukacije odgovara njihovim potrebama te da su predavači vrlo stručni u području koje su prezentirali. Također, većina profesora smatra kako su sve obrađene teme važne, a najzanimljivija im je bila druga tema, Prijevare na tradicionalnom i kriptotržištu. Smatraju kako bi se edukacije s financijskim temama trebale nastaviti te predlažu sljedeće teme: dodatna edukacija o kriptovalutama, dionice, online kupovina – što sve provjeriti kod uplata?
U svakom slučaju, financijska edukaciju u HNB, u sklopu Erasmus + projekta Financijska pismenost, se nastavlja u istom ili proširenom sastavu!
 
Snježana Šišić, prof.




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju