preskoči na sadržaj

Tehnička škola Zagreb

Login
Učenički servis

info: 01 / 378 32 20

Strojovođe

CENTAR ZA OSPOSOBLJAVANJE STROJOVOĐA

voditelj: Josip Kunac

email: josip.kunac@skole.hr

mob: 099 712 51 75

Literatura za strojovođe

Obavijesti za polaznike

Učenički dom

Anketa

Anketa - samovrjednovanje

Samovrjednovanje

Školsko sportsko društvo

ŠSD LOKOMOTIVA TŠZ

     

Stranice profesora

Arhiva vijesti

od listopada 2004. do danas
 
Tražilica
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Projekti u Tehničkoj školi Zagreb
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Matematičke video minijature
Autor: Jozo Radoš, 30. 6. 2022.

 Mnogi smatraju matematiku teškom i nerazumljivom. Stoga ćemo je pokušati približiti učenicima izradom niza kratkih i zanimljivih video lekcija o raznim matematičkim temama. 


O projektu

Matematičke video

Učenici bi sami pripremali i snimali videa uz mentorstvo nastavnika. Projekt je namijenjen učenicima srednjih škola koji su zainteresirani za istraživanje, učenje raznih web 2.0 alata te upotrebu ICT-a, ali i za malo drugačiji način učenja i otkrivanja matematike u raznim područjima života u svrhu produbljivanja znanja i razvijanja matematičkih vještina.

CILJEVI

1. Izrada video uradaka koji će učenicima hrvatskoga govornog područja približiti matematiku kroz probleme i zanimljivosti iz svakodnevnoga života, a obuhvaćat će ishode novoga kurikuluma Matematike.
2. Učenicima koji ne govore strane jezike omogućiti učenje i proširivanje znanja iz matematike uz zanimljive video materijale te ih zainteresirati za daljnje proučavanje matematike.
3. Tijekom izrade video uradaka učenici će otkrivati te primjenjivati razne digitalne alate, odnosno razvijati vještinu uporabe IKT-a.
4. Razvijanje kod učenika suradničkog učenja, istraživačkoga rada, poštivanja tuđega mišljenja te odgovornom odabiru zadataka i realizaciji istih u zadanim rokovima.

PROCES rada

Očekivano trajanje projekta je jedna nastavna godina (rujan – lipanj). Nakon upoznavanja učenika i nastavnika učenici će predložiti logo projekta, a zatim i teme te alate kojima će realizirati zadane ciljeve. Nakon toga učenici će se podijeliti u timove (iz različitih škola). Svaki tim će napraviti kratke upute o alatu koji planira koristiti za izradu video uratka. Predlaže se da te upute budu u obliku videa ili u nekoj drugoj prezentacijskoj formi. Nakon toga svaki tim će odabrati jednu (ili više) predloženih tema koje će zajedničkom suradnjom obraditi u obliku videa. Svi ti radovi će biti objedinjeni na jednom Youtube kanalu. Detaljan raspored zadataka, načina rada, odabir alata i vremenski rokovi realizacije dogovorit će nastavnici - partneri u projektu na jednom (ili po potrebi i više) virtualnih sastanaka.

OČEKIVANI REZULTATI

Rezultat projekta će biti Youtube kanal koji će obuhvaćati sve izrađene video uratke iz matematike. Svi video uradci će biti na hrvatskom jeziku. Kao zajednički konačni proizvod, osim Youtube kanala, može se izraditi blog i/ili web stranica projekta (ovisno o zainteresiranosti učenika) koje bi se popunjavale kako bi se videa izrađivala uz kratko obrazloženje i uputu kako koristiti video i uz koji matematički ishod(e).
Planirano je i predstavljanje kanala na javnoj televiziji i u ostalim medijima, te na nekim skupovima za nastavnike. Na taj način bi se trebala povećati motivacija za učenje matematike ne samo učenika koji su uključeni u projekt, već svih koji će koristiti te video materijale. Profesori matematike bi time dobili dodatne materijale za oplemenjivanje nastave matematike.

CILJNA GRUPA

Učenici 1.e1, 1.e2, 2.e2, 3.e2, 4.e1, 4.g razreda.  (10 učenika iz naše škole)   

AUTORI PROJEKTA
Aleksandra Brmbota, profesorica matematike, Srednja škola Markantuna de Dominisa Rab, Rab i Sanja Loparić, profesorica matematike, Tehnička škola Čakovec

VODITELJI PROJEKTA

Snježana Šišić, Mirjana Matijević, Nataša Žaja, Ana Zeljko Forenbacher

VRIJEME REALIZACIJE

Školska godina 2021./2022.

„Matematičke video minijature“ međunarodni je eTwinning projekt koji okuplja 258 učenika i 24 nastavnika iz 14 škola (poveznica na kartu)

Tehnička škola Čakovec

Srednja škola Markantuna de Dominisa Rab

Gimnazija Andrije Mohorovičića, Rijeka

OŠ I. G. Kovačića Sveti Juraj na Bregu

OŠ Čakovec

Gimnazija "Fran Galović" Koprivnica

Elektrotehnička i prometna škola Osijek

III. gimnazija Zagreb

Srednja škola Petrinja

Elektrotehnička škola Varaždin

Gimnazija J. Slavenskog Čakovec

Prva kragujevačka gimnazija

OŠ Osman Nakaš Sarajevo

Tehnička škola Zagreb

 

TIJEK PROJEKTA

Sredinom listopada krenulo se s prvim aktivnostima. Na samome početku učenici su se predstavili jedni drugima kratkim opisom i vlastitom fotografijom te su prema želji mogli predstaviti i svoju školu i svoj grad. Naši učenici su predstavili našu školu kratkim videozapisom.

Učenici su upoznati s pravilima ponašanja na internetu.

 

Početkom studenoga učenici su  su imali zadatak izraditi logo projekta te između 23 prijedloga izabrati logo projekta „Matematičke video minijature“.

 

 

 

U prosincu su učenici radili novogodišnje čestitke koje smo poslali projektnim partnerima.

I ostali projektni partneri su izrađivali čestitke koje su stigle i nama.

Učenici su izrađivali novogodišnji kalendar za 2022. godinu.

 

Neki projektni partneri su obilježili Dan sigurnijeg interneta. U Tehničkoj školi Čakovec održana je radionica eTwinning projekta Matematičke video minijature.

Tijekom trajanja projekta učenici – sudionici su dogovarali teme, koje su obradili i snimili, ili još uvijek snimaju, videozapise. Osim toga, učenici pripremaju i kratke upute o alatima koje su koristili za izradu videozapisa. Materijali koji su proizašli iz njihovog rada, bit će javno dostupni na web stranicama Twinspace-a, odnosno youtube projekta.

Projekt će se produljiti i na iduću školsku godinu, kako bismo mogli  otići na planiranu terensku nastavu na Rab.

Projekt još nije gotov, pa samim time nije ni javno vidljiv. Više o rezultatima projekta saznat ćete u nastavku!

O našem projektu smo pisali na web stranicama škola  i u školskim časopisima, pričali na školskim i županijskim vijećima, na sjednicama nastavničkih vijeća, na konferenciji MIPRO, a tek ćemo pisati o samom projektu i njegovim „posljedicama“.

Snježana Šišić

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju