7. ŠKOLA ROBOTIKE
Autor: Vilim Jurković, 16. 3. 2007.

U organizaciji Hrvatskog društva za robotiku, HZTK i ŽTŠ u našoj je školi održana 9. i 10. ožujka 7. škola robotike.

Hrvatsko društvo za robotiku, HZTK i ŽTŠ organizirali su

7. školu robotike
9. 03. – 10.03. 2007.

Voditeljica škole: Katarina Tadić, dipl.ing.

S ciljem promicanja i afirmacije robotike u hrvatske mladeži potrudili smo se da Škole robotike imaju državno obilježje. Dosadašnji sudionici su bili učenici i profesori srednjih škola iz Bjelovara, Čakovca, Krapine, Osijeka, Požege, Rijeke, Splita, Varaždina, Virovitice, Vinkovaca, Zagreba, Knina, Karlovca, Gospića, Zadra, Labina, Šibenika i Županje. Ove godine se škola održava za profesore, kako bi svoje znanje mogli što više širiti među učenicima.

Sažetak:

B. J. Anić-Ćurko: Od ideje do realizacije
Kako napraviti svoj vlastiti robot? Kroz koje faze proći kako bi se polazna ideja o zamišljenom vlastitom robotu ostvarila? Predavanje će nastojati dati odgovore na ta pitanja, a polaznici će uz tehnička rješenja vidjeti i pojedine robote u akciji.

I. Ratković.: Uspon robota
Povijest i perspektive razvoja robotike
Predavanje je koncipirano tako da predstavlja robotiku kao široki kulturološki fenomen čiji korijeni sežu u duboku prošlost čovjekove civilizacije. U prvom dijelu obuhvaćeno je razdoblje od 16. st. do 80-ih g. 20. st. Drugi dio obuhvaća vrijeme razvoja mobilnih autonomnih robota od 80-ih g. 20. st. do danas i začetke suvremene servisne robotike.

Prof.dr.sc. Z. Kovačić:
Industrijski roboti i Robotski vid
Kroz prezentaciju video-materijala o ulozi robota u modernoj industriji, te kroz prikaz vlastitih rješenja iz područja industrijske robotike polaznici će se upoznati s primjenama i karakteristikama industrijskih robota. U drugom dijelu predavanja dan je prikaz osnovnog sustava 2D robotskog vida i njegova primjena za manipulaciju predmetima. Predstavljeni su algoritmi za obradu slike, prepoznavanje i lokalizaciju manipuliranih predmeta.

M. Murgaš, dipl.ing:
Praktikum - Izrada robota
Cilj praktikuma je pokazati polaznicima škole kako organizirati i izvesti sastavljanje, testiranje i programiranje autonomnog robota Boe-bot, koji je opremljen s nekoliko senzora i, što je važno za daljnji rad, ima mogućnost daljnje nadogradnje.

I. Slade, dipl. ing .: NUAS
(numerički upravljivi alatni strojevi)

Moderna strojogradnja i proizvodnja je nezamisliva bez alatnih strojeva. Predavanje ima za cilj polaznicima dati osnovna znanja o radu s numerički upravljanim alatnim strojevima:
1. Uvodni dio - povijest NC, CNC strojeva
2. Prikaz osnova CNC upravljanja , CNC komande, primjeri glodanja, primjeri tokarenja
3. NC CAD- prikaz crtanja, NC CAD teh.i prikaz glodanja, CNC – komande
4. SCROBOT programiranje i upravljanje