PREDSTAVNICI " INTERKULTURALIZMA " U ŽTŠ
Autor: Vilim Jurković, 3. 12. 2004.

U ponedjeljak 29. studenog 2004. godine našu školu posjetili su učenici iz nevladine i interdisciplinarne udruge "Interkulturalizam".

U ponedjeljak 29. studenog 2004. godine našu školu posjetili su učenici iz nevladine i interdisciplinarne udruge "Interkulturalizam" u sastavu: Jovana Barekovska (Makedonija), glavna tajnica OBESSU-a (Organizacijski biro srednjoškolskih saveza), Christian Mollerop (Norveška), savjetnik u Upravnom odboru OBESSU-a, Patrick Cedergen (Švedska), član Upravnog odbora OBESSU-a, Antonia Wulff (Finska), predsjednica Unije srednjoškolaca Finske. Gosti su došli u pratnji predsjednika "Interlkulture" Zagreb, profesora Vinka Zidarića.
Goste su u školskoj knjižnici dočekali predstavnici učenika i nastavnici naše škole, gdje su ih upoznali sa svojim aktivnostima te organizacijom rada Škole. Nakon međusobnog upoznavanja i razgovora, gosti su razgledali školu.

OBESSU

(Organizacijski biro europskih srednjoškolskih učenika) je europska organizacija i mreža, koja predstavlja nacionalne saveze učenika gimnazija, struklovnih i obrtničkih škola. Utemeljen je u Dublinu 1975. godine. U OBESSU je uključeno 30 nacionalnih saveza iz cijele Europe u statusu članova, promatrača i kontaktnih organizacija. Ova europska organizacija srednjoškolaca ima sjedište u Bruxellesu. Podupiru je regionalne organizacije i nacionalna ministarstva obrazovanja.
OBESSU je 1999. godine započeo u suradnji s Vijećem Europe projekt "Building School Student Structures", s ciljem unapređivanja aktivnosti postojećih nacionalnih i regionalnih srednjoškolskih organizacija i formiranja novih, u zemljama i područjima gdje nisu djelovale. U središtu projekta su baltičke i jugoistočne europske zemlje.
Cilj je projekta širenje demokratskih načela među srednjoškolcima, načina zastupanja njihovih interesa, unapređivanje učeničkog standarda i obrazovanja, ravnopravnog pristupa svim oblicima obrazovanja, uspostavljanje suradnje europskih srednjoškolaca i njihovih organizacija, potpora omladinskom aktivizmu i procesima osuvremenjivanja obrazovanja.