preskoči na sadržaj

Tehnička škola Zagreb

Login
Učenički servis

info: 01 / 378 32 20

Strojovođe

CENTAR ZA OSPOSOBLJAVANJE STROJOVOĐA

voditelj: Josip Kunac

email: josip.kunac@skole.hr

mob: 099 712 51 75

Literatura za strojovođe

Obavijesti za polaznike

Učenički dom

Anketa

Anketa - samovrjednovanje

Samovrjednovanje

Školsko sportsko društvo

ŠSD LOKOMOTIVA TŠZ

     

Stranice profesora

Arhiva vijesti

od listopada 2004. do danas
 
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Facebook

 

 

Instagram - Palma pozitiva

 

ŠKOLSKI LIJEČNIK ✚

dr. AIDA MUJKIĆ KLARIĆ

Laginjina 16, Zagreb

Radno vrijeme:  

parni datumi poslije podne

neparni datumi ujutro

tel: 01 4843 049

e-mail: ivana.racic@stampar.hr

UPUTE ZA OSLOBAĐANJE OD NASTAVE TZK

Polica osiguranja učenika od posljedica nesretnog slučaja

Pristup informacijama

Pristup informacijama

Ostale informacije

http://upisi.weebly.com/

Potvrde učenika

eTwinning

Učenje pomoću računala

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 1. 2013.

Ukupno: 679567
Ovaj mjesec: 2192
Ovaj tjedan: 515
Danas: 3
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Profesori Tehničke škole Zagreb na edukaciji u Hrvatskoj narodnoj banci
Autor: Siniša Tevelly, 17. 7. 2023.

U prekrasnom zdanju HNB-a, profesori TŠZ su 4. srpnja 2023. godine sudjelovali u edukaciji s temama:

1. Uloga HNB-a u održavanju financijske stabilnosti 
2. Bezgotovinski platni promet  i trendovi na tržištu (uz osvrt na rizike za potrošače) 
3. Supervizija kreditnih i drugih institucija u financijskom sustavu RH


Prvu temu vodila je Lucija Bušurelo iz Direkcije za financijsku stabilnost i objasnila nam kako je očuvanje stabilnosti financijskog sustava, uz primarni cilj održavanja stabilnosti cijena, postalo jedan od ključnih zadataka središnjih banaka nakon globalne financijske krize. Kako bi nam približila rizike za financijsku stabilnost prikazala nam je animirani film. HNB pri provođenju mjera za zaštitu financijske stabilnosti surađuje s mnogim tijelima te sa Europskom središnjom bankom. Osnovni cilj makrobonitetne politike je doprinijeti očuvanju stabilnosti financijskog sustava u cjelini, tako da se jača njegova otpornost  i smanjuje akumulacija sistemskih rizika, čime se osigurava održiv doprinos financijskog sektora gospodarskom rastu.

Drugu temu prezentirala nam je Ana Perkov iz Direkcije za regulativu i razvoj platnog prometa te nam objasnila razliku između platnih usluga i onih koje to nisu te nam navela sve one koji mogu biti pružatelji platnih usluga. U Hrvatskoj je u posljednjih nekoliko godina zabilježen značajan porast bezgotovinskih platnih transakcija. Upoznala nas je i s rizicima i prijetnjama pri korištenju  Internet i mobilnog bankarstva. Jedna od najvećih prijetnji u online komuniciranju su Man In The Middle napadi - umjesto normalne direktne komunikacije, sva komunikacija se odvija preko napadača (koji se ubacuje u komunikaciju). Dala nam je i nekoliko preporuka kako se zaštititi, a najvažniji je čuvajte podatke o svom računu i o svojoj platnoj kartici.

Vlatka Rukavina iz Direkcije za bonitetnu regulativu i krizno upravljanje uputila nas je  trećom temom u financijski sustav. Upoznala nas je s kreditnim i financijskim institucijama, osiguravajućim društvima, fondovima,… Objasnila nam je koje sve institucije pružaju bankovne usluge. Kako bismo bili sigurni u institucije koje nam pružaju bankovne/kreditne usluge provode se razne vrste supervizija i nadzora, od unutarnje kontrole i revizije preko zakonske revizije do supervizije. HNB obavlja superviziju i nadzor kreditnih institucija, a Europska središnja banka izravno nadzire značajne institucije.

Većina profesora naše škole smatraju da sadržaj edukacije odgovara njihovim potrebama te da su predavači stručni u području koje su prezentirali. Također, većina profesora smatra kako su sve obrađene teme važne, a najzanimljivija im je bila druga tema, Bezgotovinski platni promet  i trendovi na tržištu (uz osvrt na rizike za potrošače). Smatraju kako bi se edukacije s financijskim temama trebale nastaviti te predlažu sljedeće teme: zaštita potrošača, kriptoimovina, bankarski proizvodi i inflacija, tržište nekretnina, monetarna politika HNB, izrada financijskih modela za potrebe simulacija, svjetska banka i MMF.

U svakom slučaju, financijska edukaciju u HNB, u sklopu Erasmus + projekta Financijska pismenost, se nastavlja u istom ili proširenom sastavu!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju