9. ŠKOLA ROBOTIKE
Autor: Saida Deljac, 30. 4. 2008.

9. škola praktične robotike održana  je  od 26. do 29. ožujka 2008. Organizaciju ove škole podržalo je Hrvatsko društvo za robotiku, Centar za praktičnu robotiku i Željeznička tehnička škola Zagreb, pod pokroviteljstvom Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Sadržaj predavanja  posljednje škole pokazao je kako je za samo godinu dana došlo do nove ekspanzije u  mobilnoj robotici. U višednevnim radionicama praktičnih vježbi,  predavanja i prezentacije, polaznici su  upoznali nove  mogućnosti, konstrukcije i programiranje različitih robota. J. Štivić, autor robota NiGhT-a bio je spriječen pa ga je u prezentaciji, pripremi i programiranju robota uspješno zamijenio B. Tadić. On je obradio temu pripreme robota za vožnju labirintom. Polaznici su samostalno   pripremili i  sa senzorima nadogradili   svoje «Boe-bote» i uspješno programirali  prolaz kroz labirint.
Doc. dr. sc. J. Stepanić predstavio je robota  «IntelliBrain-a» koji se koristi za programiranje vožnje robota po stazi a koristi programski jezik Javu. S. Deljac, prof. izložila je osnove  o Javi, a  V. Anđelić, dipl.ing. pokazao je praktične vježbe korištenja Multisim-a u robotici.

Program SolidWorks, koji je polaznicima prezentirao B. Tadić, rješava konstrukcijske zahtjeve robotike i omogućava jednostavno i brzo projektiranje nacrta i 3D pregled
konstrukcije robota.

A. Sović, dipl.ing. sa studentima FER-a predstavila je projekt daljinskog upravljanja robota Mindstorms NXT  i njegove mogućnosti korištenja raznih senzora.  Polaznicima  je predstavljeno i upravljanje robotom putem interneta.

Na FER-u je doc.dr.sc. I. Petrović upoznao polaznike s principima, zahtjevima  i programiranjem robotičkog nogometa.  Praktična izvedba i kretanje « igrača» na terenu, pravi juriš na loptu i obrana «golmana»  bila je za polaznike najuzbudljivija i nezaboravna robotička predstava. Na kraju smo vidjeli i drugu stranu «igrača» koji su se pretvorili u «plesače» i otplesali programirani valcer uz  taktove «Na lijepom plavom Dunavu». Jednom se riječi ne može opisati oduševljenje polaznika, i  svima je bilo teško napustiti robotičke «igrače».

Polaznici su dobili po dva  «Boe-bota» i dodatne senzore kako bi   mogli osnovati više grupa učenika i  prenijeti na  njih svoje znanje.

Prije odlaska, polaznicima je diplome uručila voditeljica škole K.Tadić i zaželjela uspješan rad uz daljnju suradnju i stručno usavršavanje.

Voditeljica škole

Katarina Tadić