U ŽELJEZNIČKOJ TEHNIČKOJ ŠKOLI U ZAGREBU ODRŽANA 11. ŠKOLA PRAKTIČNE ROBOTIKE
Autor: Saida Deljac, 13. 12. 2010.

3. i 4. prosinca 2010. godine u organizaciji Hrvatskog društva za robotiku i Centra za praktičnu robotiku u Željezničkoj tehničkoj školi u Zagrebu održana je 11. Škola praktične robotike.

Polaznici škole su bili nastavnici- treneri koji u okviru svojih nastavnih i izvannastavnih aktivnosti podučavaju učenike te druge nastavnike o primijeni mobilnih robota.
Pod naslovom „Vizualno programiranje“ škola je polaznicima ponudila niz predavanja i vježbi o programu Microsoft Robotics Developer Studio 2008 R3.
Microsoft Robotics Developer Studio 2008 R3 je najnovija inačica programa za programiranje robota koja je besplatna i dostupna svim zainteresiranim korisnicima. Sastoji se od nekoliko modula od kojih su najzanimljiviji Visual Programming Language i Visual Simulation Environment.  Visual Programming Language (VPL) je okruženje za razvoj grafičkog programa na način da se postupkom pritisni –povuci, grafičke ikone slažu u kôd programa. Takvo programiranje zanimljivo je početnicima i onima koji ne vole pisati dugačke tekstualne programe. Također je pogodno za programiranje različitih istodobnih ili distribuiranih obrada scenarija.
Vizualno simulacijsko okruženje (Visual Simulation Environment) pruža integrirano okruženje za kreiranje i pokretanje simulacija robota i različitih okruženja uz pomoć 3D renderiranja. Osim uređivanja i izvršavanja objekata, VSE pruža značajke kao što je snimanje i reprodukcija, izrada 2D editor tlocrta, 2D naljepnica, plakata te još mnogo toga.

Polaznici 11. Škole praktične robotike, u prvom ciklusu edukacije, upoznali su se s osnovnim značajkama programa Visual Programming Language (VPL) te su kroz rješavanje niza primjera stekli osnovna znanja o postupku korištenja programa, različitih aktivnosti i servisa. Također su imali priliku, u realnom okruženju pokrenuti mobilnog robota te izvesti primjere simuliranih okruženja.

Budući da zbog načina i uvjeta izvođenja radionice, organizatori nisu bili u mogućnosti primiti sve prijavljene polaznike, odlučili su formirati drugu grupu s kojom će se tijekom prvih mjeseci 2011. godine ponoviti prva radionica.

Ako se bavite robotikom i  zainteresirani ste za učenje programiranja u programu Microsoft Robotics Developer Studio, predbilježbe za sudjelovanje (do popunjavanja grupe) se mogu poslati putem elektroničke pošte na adresu saida.deljac@skole.hr.

Za Školu praktične robotike
Saida Deljac, dipl. ing.