MATEJ BOŠNJAK NAJBOLJI MLADI INOVATOR NA SALONU INOVACIJA INPEX 2011 U PITTSBURGU ( USA )
Autor: Vilim Jurković, 1. 7. 2011.

Matej Bošnjak, učenik Željezničke tehničke škole u Zagrebu, osvojio je nagradu  za najboljeg mladog inovatora „Glami Award“ i novčanu nagradu od 1500 USD.

NAJVEĆA AMERIČKA IZLOŽBA INOVACIJA INPEX U PITTSBURGHU

VELIKI USPJEH HRVATSKIH INOVATORA

U Pittsburghu je upravo završila 26. izložba inovacija i novih proizvoda INPEX uz novi sjajan uspjeh hrvatskih inovatora. U konkurenciji 1500 izložaka iz SAD i 15 država iz cijelog svijeta, 9 hrvatskih inovacija nagrađeno je s ukupno 12 odličja. S obzirom da je ukupno dodijeljeno tek nešto više od 100 odličja jasno je o kakvom je hrvatskom uspjehu riječ. Najbolji hrvatski izlagači bili su prof.dr. Vilko Žiljak i doc.dr. Klaudio Pap sa Sigurnosnim sustavom portreta s dualnim svojstvima, koji je proglašen najboljom europskom inovacijom i nagrađen s dvjema zlatnim medaljama.

Osobito smo ponosni na izniman uspjeh mladog učenika Željezničke tehničke škole u Zagrebu, Mateja Bošnjaka, čiji je automatizirani stalak za note izabran za najbolju inovaciju mladih, pobjednika dana mladih inovatora, pa je dobio novčanju nagradu organizatora u iznosu od 1500USD.

Vjekoslav Majetić, DOK-ING Zagreb je za Rudarski buldožer ULP dozer nagrađen zlatnim odličjem kao i Slobodan Rajić za Uređaj za uklanjanje dlaka RS1, Tomislav Bronzin za Conference@net i Lucijan Fajs za Helikoidnu jednovojnu barijeru.

Zlatnim medaljama organizatora izložbe na preporuku međunarodnog ocjenjivačkog suda nagrađeni su student fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, Bojan Ciglenečki za EKO-CLEAN i riječani David Dodaj za e-dosje i Stipan Orčić za Zavjesu s grijačima i rashladom. Hrvatska gospodarska komora i predstavnica gospođa Ljerka Nežić, nagrađeni su medaljom grada Pittsburgha za dugogodišnji vrijedan doprinos uspjesima hrvatskih inovatora na INPEX-u.

Najveća vrijednost INPEX-a, neposredan susret inovatora i poslovnih ljudi i sjajne mogućnosti za komercijalizaciju inovacija u cijelom svijetu izražene su ove godine više nego ikada. Organizatori su svojim izlagačima osigurali najveću poslovnu posjetu do sada. Hrvatski su izlagači privukli velik interes poslovnih izlagača. To se osobito odnosi na višestruko nagrađeni Sigurnosni sustav portreta s dualnim svojstvima i Conference@net.

Voditelji hrvatskog izaslanstva su u niz bilateralnih kontakata sa brojnim srodnim organizacijama s kojima postoje razvijeni poslovni odnosi Hrvatskog saveza inovatora predstavili 36. hrvatski salon inovacija INOVA i izložbu Budi Uzor koja se u povodu 40. obljetnice naše najstarije nacionalne izložbe inovacija održava u Zagrebu u studenom. S obzirom na veliki interes inozemnih izlagača, očekujemo sudjelovanje 15 nacionalnih izaslanstava inovatora iz cijelog svijeta.

Hrvatski nastup na INPEX-u su i ove godine organizirali Hrvatski savez inovatora, Savez inovatora Zagreba i Savez inovatora Primorsko-Goranske županije uz potporu Gradonačelnika Grada Zagreba, Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.

HRVATSKI SAVEZ INOVATORA

Predsjednica