STRUČNI SEMINAR
Autor: Vilim Jurković, 21. 4. 2013.

Za vrijeme gradskog natjecanja iz osnova elektrotehnike održan je stručni seminar i radionica na temu „Implementacija novih tehnologija u kurikulum strukovnih predmeta“

Za vrijeme gradskog (županijskog) natjecanja iz osnova elektrotehnike i mjerenja u elektrotehnici u našoj školi organizirali smo stručno usavršavanje za nastavnike elektrotehnike i računalstva iz Grada Zagreba. Stručni seminar i radionicu   na temu „Implementacija novih tehnologija u kurikulum strukovnih predmeta“  održali su Damir Bošnjak iz naše škole i Andrej Drozg (gost iz Slovenije), predstavnik tvrtke National Instruments za JI Europu.

„Primjena suvremenih tehnologija u izvedbi nastavnog uputnika

(kurikuluma) tehničara za računalstvo“

Područje informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT) najbrže se razvija tako da je nužno neprestalno praćenje suvremenih tehnologija kako bi obrazovanje učenika bilo što uspješnije. Izvođenje nastavnog uputnika („kurikuluma“) podrazumijeva nove nastavne metode, istraživačku nastavu, interdisciplinarnost, razvijanje kompetencija učenika, integralno planiranje te vrjednovanje rezultata učenja.

Bitne pretpostavke za uspješno obrazovanje su motivirani i stimulirani učenici i nastavnici, organizacija i komunikacija unutar obrazovne ustanove, racionalno korištenje školskih prostora te optimalno korištenje nastavne opreme.

U središte zbivanja pri provedbi nastavnog uputnika postavili smo učenika i njegov rad. Pod stručnim vodstvom mentora i nastavnika radioničkih vježbi učenik izrađuje praktičan rad koji se poslije koristi za izvedbu laboratorijskih vježbi, predavanja, seminare te za natjecanja i izložbe učeničkih radova. To je moguće zato što u našoj školi koristimo jedinstvenu višenamjensku opremu tvrtke National Instruments. Ta oprema podrazumijeva simulacijske programe (Electronics Workbench i Multisim), program za izradu tiskanih pločica (Ultiboard – koristimo još i Sprint Layout), elektroničku računalnu instrumentaciju (NI ELVIS) te grafički programirljivo okružje za prikupljanje podataka i obradu signala (LabVIEW).

Na seminaru su prikazana tri načina izvođenja laboratorijskih vježbi u našoj školi:

1. Simulacije simulacijskim programima (slika 1)
  2. Mjerenje klasičnim instrumentima na stvarnim sklopovima (slika 2)
  3. Mjerenje virtualnim računalnim instrumentima na stvarnim sklopovima (slika 3)

Priloženi dokumenti:
Slika_1.jpg (15.89 KB)